www.skomlin.com.pl

Stowarzyszenia

Portal e-Usług bibliotecznych w.bibliotece.pl

Sport

Archiwum wiadomości

Powered by mod LCA

Archiwum 2005-2010

- rok 2010 (65)

- rok 2009 (71)

- rok 2008 (55)

- rok 2007 (30)

- rok 2006 (41)

- rok 2005 (19)


Portal informacyjny gminy Skomlin - aktualności

Zakończenie remontu kaplicy cmentarnej PDF Drukuj Email
niedziela, 16 października 2011 06:49 | artykul przeczytano 4318 razy

We wrześniu przeprowadzono remont pokrycia dachowego na skomlińskiej kaplicy cmentarnej (zarys historyczny pod artykułem). Inicjatorem remontu był Zarząd Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Skomlińskiej.

 

W ramach prac wymieniono więźbę dachową oraz pokrycie dachu. W miejsce całkowicie zniszczonej papy ułożono estetycznie wyglądający bardzo trwały gont bitumiczny. Zainstalowano również nowe rynny, rury spustowe i obróbki blacharskie. Przeprowadzono konserwację  pokrycia wieżyczki oraz krzyża i zainstalowanej pod nim kuli. Ciekawostką jest to, że w kuli odkryto zbutwiałe kawałki papieru na którym pewnie były jakieś zapiski. Niestety dziś już nie do odczytania. Koszt wykonanych robót to kwota 24 000 zł. Swój udział finansowy w tym zadaniu ma również ksiądz proboszcz skomlińskiej parafii (9 000 zł) i pan Wójt, którego służby usuwały zbędne odpady dekarskie. Prace te realizowała firma dekarska pana Janusza Szajdy z Kluczborka. Jakość wykonanych robót oraz ich organizację należy ocenić bardzo wysoko. Pan Szajda wniósł również swój wkład w to dzieło nie doliczając do kosztorysu wszystkich prac,które wykonał.

Aby kaplica wyglądała jak nowa należałoby wymienić jeszcze belki stropowe, naprawić tynki, drzwi, okna i pomalować.

Środki finansowe potrzebne do przeprowadzenie dalszego remontu kaplicy cmentarnej oraz dzwonnicy mogłyby być pozyskane ze sprzedaży kościelnej działki za plebanią na rzecz Gminy Skomlin z przeznaczeniem na park wiejski, którego w Skomlinie bardzo brakuje.

 

SMZS

Zarząd SMZS


Prace remontowe

Prace remontowe

Skomlińska kaplica cmentarna po zakończeniu remontu


fot. Damian Reszka


Zarys historczyny

Kaplica cmentarna pod wezwaniem św. Barbary, wybudowana w 1843r. jako grobowiec rodziny Bartochowskich i Bąkowskich. W podziemiach ciągnących się parę metrów za kaplicą znajdują się trumny dawnych właścicieli Skomlina i ich rodzin. Wejście do podziemi jest wewnątrz kaplicy za ołtarzem oraz z tyłu. Po ostatnim pochówku na początku lat osiemdziesiątych, wejście zamurowano. Na to wejście Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Skomlińskiej ufundowało zrekonstruowaną tablicę upamiętniającą p.por. Konrada Bąkowskiego, który zginął 19 sierpnia 1920r. pod Żółtańcami, broniąc kraju przed bolszewikami. Kaplicę tą, z własnych środków finansowych, otynkował nieżyjący już Prezes Honorowy Stowarzyszenia – Ireneusz Mielczarek.

 

Fragment książki: „Nasza Mała Ojczyzna” – Krzysztof Domagała.


 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Kontakt

www.skomlin.com.pl

strona nieoficjalna

(hobbystyczna)

kontakt z administratorem:

info@skomlin.com.pl

Galeria

3.jpg

iGeoPlan – e-mapa

sip_skomlin.jpg

Firmy


bottom
Informacje o witrynie Statystyka strony:    
Strona powstała 10 sierpnia 2005r.
serwis monitoruje
gości dziś:
gości wczoraj:
największa liczba wizyt:
Projekt i wykonanie: Damian Reszka | tel. 791 559 546 | damres@o2.pl
458 wizyt - 22.11.2010 r.
..:: Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2005-2016 ::..