Jak zdrowo się odżywiać? Drukuj
dodał: Damian Reszka, tekst i fot. Przemysław Chrzanowski - ZS Skomlin   
środa, 10 grudnia 2014 22:32 | artykul przeczytano 2278 razy

Zdrowe odżywianie - warsztaty kulinarneZakończyły się wykłady i warsztaty poświęcone zdrowemu odżywianiu. W zajęciach prowadzonych przez promotorki zdrowia Marzenę Gierak i Grażynę Szkudlarek uczestniczyło kilkadziesiąt osób. Organizatorzy przedsięwzięcia to Zespół Szkół w Skomlinie oraz Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Skomlińskiej.

 

Podczas wykładów na czynniki pierwsze rozłożono pojęcie pokarmu. Przedstawiono tabelę zdrowego żywienia. Nie zabrakło kontrowersyjnych spostrzeżeń związanych z pokarmami powszechnie uchodzącymi za zdrowe. Żarliwą dyskusję wywołał temat mleka, które może przyczyniać się do zakwaszenia organizmu. Na cenzurowanym znalazło się też czerwone mięso. Zatem co w zamian? Panie prelegentki udowodniły, że wystarczy do jadłospisu wprowadzić szereg produktów pochodzenia roślinnego, by nie mieć podwyższonego cholesterolu, nie cierpieć na cukrzycę, czy choroby układu krążenia.

- Zależy nam przede wszystkim na zdrowiu naszych uczniów. Mam nadzieję, że rodzice uczestniczący w tych spotkaniach na poważnie podejdą do problemu i postarają się zmienić niekoniecznie dobre nawyki żywieniowe – mówi Jarosław Preś, dyrektor Zespołu Szkół w Skomlinie.

- Mamy świadomość, że problem złego odżywiania odbija się w znaczący sposób już nie tylko na dorosłych, ale i dzieciach w wieku szkolnym, a nawet przedszkolnym. Chcemy zmieniać świadomość rodziców w tej materii. Metodą małych kroków z pewnością się to uda – podsumowuje Roman Furman, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Skomlińskiej.

 

 

tekst i fot. Przemysław Chrzanowski - ZS Skomlin