Barwny finał projektu EcoArt Drukuj
dodał: Damian Reszka, info: Karolina Jabłońska - Łódzki Dom Kultury   
piątek, 28 czerwca 2013 06:51 | artykul przeczytano 3197 razy

Problematyka ekologiczna zajmuje coraz więcej miejsca w naszym życiu. Ważne jest to, by na zagadnienia związane z ochroną środowiska uwrażliwiać od najmłodszych lat, ale także by znajdować takie metody, które pozwolą połączyć przyjemne z pożytecznym. Łódzki Dom Kultury, odpowiadając na te potrzeby, zrealizował projekt EcoArt.

Recycling w działaniach artystycznych. Program edukacji ekologiczno-artystycznej skierowany do dzieci i młodzieży województwa łódzkiego. W sobotę, 22 czerwca, mogliśmy podziwiać prace plastyczne wykonane przez dzieci z województwa łódzkiego podczas warsztatów zorganizowanych w ramach tego projektu. Trzeba przyznać, że rzeczywiście było co podziwiać. Po raz kolejny okazało się, że młodzież pod kierunkiem dobrego nauczyciela potrafi bardzo wiele.
W projekcie uczestniczyły dzieci i młodzież w wieku 7–12 lat z jedenastu gmin: Burzenina, Drużbic, Konstantynowa Łódzkiego, Lututowa, Pajęczna, Rzeczycy, Sławna, Sulejowa, Widawy, Wielgomłynów i Zduńskiej Woli. Przez trzy miesiące uczestniczyły w warsztatach, podczas których zdobywały wiedzę na temat surowców wtórnych i rozwijały swoje umiejętności plastyczne.
Wielki podziw zwiedzających wystawę wzbudziły ozdoby wykonane ze szkła, papieru czerpanego i filcu. Jak mówi jedna z uczestniczek warsztatów „Najfajniejsze było filcowanie wełny. Trzeba się było napracować, ale to, co zrobiłam bardzo mi się podobało”.
Projekt EcoArt jest przykładem na to, że o ekologii można mówić w różny sposób, a najlepiej wyrażając to przez twórczość. Poprzez te działania utrwala się w młodzieży zarówno świadomość ekologiczna, jak i artystyczna. Jeżeli poznaliśmy wysiłek z jakim powstaje ozdoba choinkowa, to już na ten przedmiot będziemy patrzyli inaczej. Mówił o tym także podczas gali wręczenia nagród wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, Wiesław Łukomski, podkreślając wartość zorganizowanego przez Ośrodek Wystawienniczy ŁDK projektu. Projekt został dofinansowany z środków WFOŚiGW w Łodzi. Honorowy patronat objął Marszałek Województwa Łódzkiego, Witold Stępień.

Podczas finału EcoArt przypomniano ideę projektu, a także rozstrzygnięto konkurs plastyczny towarzyszący projektowi. Po obejrzeniu prac plastycznych powstałych w trakcie warsztatów z tkaniny i koronki jury konkursu postanowiło przyznać następujące nagrody:

 

I miejsce: MATEUSZ KOPECKI – Miejski Ośrodek Kultury w Konstantynowie Łódzkim
II miejsce: BŁAŻEJ FITA – Gminny Ośrodek Kultury w Lututowie
II miejsce: MARTYNA SZYMOR – Gminny Ośrodek Kultury w Sławnie
III miejsce: MICHAŁ MARGAS – Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Pajęcznie
III miejsce:  MATEUSZ KRAJDA – Gminna Biblioteka Publiczna w Drużbicach


oraz wyróżnienia:


PIOTR URBAŃSKI – Gminny Ośrodek Kultury w Widawie
ALEKSANDRA LAMORSKA – Gminny Dom Kultury w Burzeninie
JULITA PIEKARSKA – Gminny Ośrodek Kultury w Wielgomłynach
AMELIA SOCHA – Gminny Ośrodek Kultury w Rzeczycy
ADRIANNA KLASS – Miejski Ośrodek Kultury w Sulejowie
HANNA ZALEWSKA – Miejski Ośrodek Kultury w Zduńskiej Woli
MATEUSZ MAJCHRZAK – Miejski Ośrodek Kultury w Konstantynowie Łódzkim
JULITA JOŃCZYK – Gminny Ośrodek Kultury w Sławnie
DARIA MIESZAŁA – Gminny Ośrodek Kultury w Lututowie
WOJCIECH PACZEŚ  – Gminna Biblioteka Publiczna w Drużbicach
PATRYCJA WARZYCHA  – Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Pajęcznie


Galeria zdjęć


AdmirorGallery 3.0, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.