Odrestaurowano kolejny nagrobek na skomlińskim cmentarzu Drukuj
dodał: Damian Reszka, info: Roman Furman - prezes SMZS   
środa, 25 października 2017 22:52 | artykul przeczytano 1016 razy

W sierpniu tego roku z inicjatywy prezesa honorowego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Skomlińskiej Pana Aleksego Zaremby odnowiono na cmentarzu nagrobek Arsene Leonarda zmarłego w 1951 r. Podstawa oraz płyta nagrobna zostały wykonane z piaskowca. Odnowiony pomnik jest zlokalizowany po lewej stronie przy głównej alejce w pierwszej części cmentarza. 

„Arsene Leonard, żołnierz niemiecki z I wojny światowej (pochodził z Alzacji, która przed I wojną należała do Niemiec, a potem do Francji). Stacjonował w Komornikach, potem przeniósł się do Skomlina, gdzie ożenił się z Weroniką Dramińską, mieszkanką Wróblewa. Jak głosi napis na płycie nagrobnej - sam Leonard odznaczony został medalem niepodległości za pracę dla Polski, zmarł w 1951 r. Jako zapalony myśliwy utrzymywał bliski kontakt z rodziną Bąkowskich. W 1927 r. Jozef Bąkowski chrzcił córkę Zofię Teresę, jak podaje Księga Chrztów jednym ze świadków był Arsene Leonard – właściciel majątku Wróblew.”

 

arsene-leonard-1

arsene-leonard-2


W poprzednich latach, również z inicjatywy Pana Aleksego Zaremby odnowiono na cmentarzu nagrobki Małgorzaty Kukulskiej - matki księdza Adama Kukulskiego oraz nagrobek Józefy Rudnickiej. Pisaliśmy o tym wcześniej (szczegóły tutaj).

Podziękowania

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w prace renowacyjne na naszym cmentarzu. Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Aleksego Zaremby za inicjatywę oraz wsparcie finansowe.

 

Zarząd SMZS

 

Wykorzystano informacje zawarte w książce „Nasza Mała Ojczyzna” Krzysztofa Domagały